Saturday, September 20, 2008

Logical Reasoning Answers Set-1

Health Guru: Tips


Logical Reasoning Answers Set-1

1. In 1997 production is 91% of capacity installed

Therefore=91*400,000/100

=364,000

Hence [3]


2. Inventory for 1994

Production in '94=330,000

Sales=297,000 therefore inventory=33,000

Inventory for 1995

Production in 1995=340,000

Sales in 1995=306,000 therefore inventory=34000

Sales for 1996=360000

Total sales=360000+34000+33000=427000 units

Sales revenue=427000*4.84

=2,066,680

Hence [2]



3.Production in 1998=456000 units

Sales=433200 units

Sales revenue=433200*6=2599200

Therefore advt. expense=2599200*4.33%

=112,545

Hence [1]



4. Inventory for 1994

Production in '94=330,000

Sales=297,000 therefore inventory=33,000

Inventory for 1995

Production in 1995=340,000

Sales in 1995=306,000 therefore inventory=34000

Sales for 1996=360000

Total sales=360000+34000+33000=427000 units

Hence [1]



5. Market share=80/4=20%

Sales revenue=345,800*5=1729000

Therefore market =1,729,000/0.20=86.45lac

Hence [2]


Back to Questions

6. Answer is [2]




7.Answer is [1]

The following table can easily explain questions 8 to 12

Names--------Arti---------Banti---------Chetan--------Dolly

Amount------Rs38.4--------Rs11.6--------Rs16.6-------Rs33.4




13. While X=0, Y=5, A=3, B=5

While X=2, Y=8, A=5, B=8

While X=4, Y=13, A=8, B=13

Hence [3]




14. While X=0, Y=5, A=3, B=5

If X is increased by 5 further values of Y will not be calculated.

Hence [1]



15. The last value of X is 4

Hence [2]

The following table explains the questions 16 to 20

Husband------------Wife----------Surname---------Office

Jai---------------Beena----------Parikh---------Air India

Girish-------------Maya-----------Sahni---------Indian Court

Jayesh------------Chand-----------Natwar----------Ashiana

Bala--------------Preeti----------Bakshi-------American Court

Pratap-----------Sangeeta---------Joshi-------------Jet


Back to Questions

16. [4]


17. [4]


18. [4]


19. [3]


20. [3]

Back to Questions



The following table explains the questions 21 to 25

1. B
2. E
3. A
4. D
5. C



21. [3]


22. [4]


23. [2]


24. [1]


25. [3]



Back to Questions

1 comment:

Anonymous said...

Effectively no reference at all to? sexual harassment, which could be looking at a girl the incorrect way, cuz harassment is subjective!
, is Savage defending rape?

my blog post; over The counter Pills to stop premature ejaculation

Enter Your Email Id for Updates

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner